trolling

Trolling w komentarzach

Jest wielu blogerów, którzy olewają trolling i generują swój ruch nie patrząc na to ile mają już komentarzy pod artykułami. Przyznaję, że do takiego podejścia trzeba mieć grubą skórę. Ja do komentarzy podchodzę bardziej poważnie, dlatego podjąłem decyzję o zastosowaniu pewnych zasad co do komentowania moich wypowiedzi. Jakich?

Po pierwsze wpisy na moim blogu oraz komentarze to dla mnie rodzaj rozmowy. Jeśli ktoś bezpodstawnie obraża jedną ze stron to jest to dla mnie analogiczna sytuacja jak przy dyspucie, przy jednym stole w knajpie. Jeśli ktoś sieje kwas, wtedy wstaję od stołu i wychodzę. Na blogu po prostu kasuję komentarz.

Trolling – nie dla mnie

Wielu znajomych dziwiło się, że zamiast Disqusa zastosowałem komentarze Facebooka. Było to świadome ograniczenie aby minimalizować trolling. Wolę mieć mniejszy ruch, ale mieć jednocześnie gwarancję rzeczowej i kulturalnej dyskusji.
ProductLabs nie jest moim najważniejszym projektem pod względem biznesowym, ale moim podwórkiem, na którym chcę przywrócić wiarę, że Internet nie kończy się na oszołomstwie. W Stanach najlepsze grupy dotyczące e-biznesu bazują na zdecydowanych moderatorach. Najpierw jest wiele „halo” o rzekomej cenzurze, a potem zostają osoby, które rzeczywiście chcą wymieniać między sobą użyteczną wiedzę. Przykład – Lean Startup Circle. Tam wystarczy pisać nie na temat (nawet kulturalnie), a moderator grzecznie wytłumaczy Ci powód usunięcia postu/komentarza. To nie musi być klasyczny trolling.
Jak patrzę na komentarze chociażby Antyweb to nie dziwię się, że Grzegorz zmienił je na Facebookowe. U mnie jest jeszcze spokojnie, ale wolę dmuchać na zimne.

Zasady komentowania

Poniżej wymieniam własne zasady komentowania, które mają ograniczać trolling. Jeśli się z nimi nie zgadzasz możesz „odlajkować” mój serwis. Będzie mi przykro, ale wolę dbać o poziom i oszczędzanie własnych nerwów oraz innych czytelników.

Komentarze, które będą usuwane z tego bloga

 • To nic nie wnosi i jest banałem – od kilku lat jestem menadżerem w IT i obserwuję, że wszyscy przecież to wiedzą, tylko nikt nie stosuje. Dlatego moja definicja menadżera to osoba która robi rzeczy oczywiste (zamiast tylko o nich czytać). Poza tym wiedza komentującego w ten sposób jest często ograniczona co do świadomości jakiejś wiedzy na dany temat w mojej grupie docelowej (początkujący w e-biznesie).
 • Co za brednie i dyrdymały – taki tekst to dla mnie klasyczny trolling. Jeśli oceniam pracownika to nie mówię, że „jesteś do bani”, tylko mówię mu na co się umawialiśmy i czego w stosunku do planu nie wykonał. Jeśli nie zgadzasz się z treścią artykułu to napisz konkretnie z czym i na jakiej podstawie (przykłady). Jeśli jesteś za leniwy na to lub uważasz że nie warto (bo cały artykuł to stek bzdur) po prostu opuść tego bloga.
 • Wycieczki osobiste – jeśli uważasz, że się wymądrzam a nie mam podstaw to także podaruj sobie oczernianie mnie. Nie interesuje mnie prześwietlanie Twojej kariery i odbijanie piłeczki.
 • Każdy wie, że jest inaczej – poproszę o dowody, takie skróty myślowe nic nie wnoszą. Robiłeś badania albo masz przykłady z własnego doświadczenia?
 • Ostre zbaczanie z tematu – jeśli ktoś np. wkracza z polityką i generuje ciężką dyskusję. To częsty trolling na serwisach ogólnotematycznych, ale na technologicznych też czasem się zdarza.
 • Agresja, nacjonalizm i inny syf… – tego nie trzeba tłumaczyć.
 • Zajmij się chłopie czymś innym – od 13 lat siedzę w szeroko rozumianym IT. Nie ma takiej opcji. A blog to moja własność.
 • Ale Zuckerberg mówi inaczej! – jestem 10 pięter niżej od wiedzy Marka. Poza tym z doświadczenia wiem, że bazowanie na genialnych produktach nie uzdrawia proporcji gdzie tylko 9 na 10 startupów się udaje. Warto pytać o porady ludzi, którzy są piętro wyżej lub są na tym samym poziomie. Podobne problemy i wyzwania. Kiedy ma się już 100M użytkowników często zapomina się o początkowych problemach.
 • Podbijasz SEO i nic więcej – oczywiście, że piszę także pod SEO, każdy marzy o dużej publiczności. Ale nie zmienia to dla mnie wartości artykułu. Do tego nigdy nie kopiuję cudzych artykułów. Głównym celem bloga jest dzielenie się wiedzą, bo zobaczyłem, że w Polsce mało pisze się o e-produktach. Raczej nie liczę na przychody z reklam i zawsze będę mocno niszowy.
 • Może wróć do szkoły? – zapraszam do moich artykułów o edukacji. Jeśli się nie zgadzasz, trudno. W tym temacie zdania nie zmienię. Byłem na kilku uczelniach, wystarczy.
trolling
Zakazane jest najlepsze 🙂

Jakie komentarze nastrajają mnie pozytywnie do pisania kolejnych artykułów i jakie są mile widziane:

 • Mam inne doświadczenie – nie ma sprawy, opisz jakie?
 • To nieprawda – nie ma sprawy, dlaczego? Merytorycznie. Zanim zaczniesz trolling pochwal się innym swoją wiedzą. Nie jestem najmądrzejszy (dzięki Bogu).
 • Liczby się nie zgadzają – piszę prawie non-profit po godzinach, więc jeśli coś pokręcę powiedz mi spokojnie o tym i nie wieszaj na mnie psów.
 • Ortografia i gramatyka – jak wyżej. Sam lubię poprawną polszczyznę, ale nigdy mnie to nie zaprowadziło do bycia orto-nazistą wobec innych.
 • Mam inne pomysły – brawo, jakie?
 • Za krótkie – czego brakuje, może rozwinę?
 • Za długie – co wywalić?
 • Pozytywy – tego nie będę opisywał bo nie wypada.
Jeśli coś bardzo Cię denerwuje weź głęboki oddech i napisz najpierw na priva, jeśli mnie przekonasz zgodzę się z Tobą, nie jestem świętą krową. Potem poprawię tekst i poinformuję czytelników o zmianie treści i wymienię kto jest ich inicjatorem (chyba, że się nie zgodzisz).

Ty tyle na temat. Te zasady moja malutka cegiełka do zmiany Internetu z pobojowiska krzykaczy, gdzie osoby mające coś do powiedzenia nie komentują bo widzą sam szlam w komentarzach (jak na Onecie). Ja swoje artykuły traktuję poważnie i dla mnie za każdym razem piszę o czymś co ma duże znaczenie dla mojej profesji. Staram się nikogo nie obrażać. Tego samego wymagam od Ciebie Komentatorze. Szanujmy się nawzajem.
Ten wpis jest także podpowiedzią jak budować własne blogi oparte na wiedzy. Zaufaj mi, że czytelnicy docenią wysoki poziom dyskusji zamiast trollingu. Argumenty o cenzurze nie usprawiedliwiają agresji i rozmywania tematu dyskusji.
Na koniec, jeśli ktoś będzie pytał dlaczego coś usunąłem, dostanie link do tego artykułu. Mam nadzieję, że mnie zrozumiecie. Dzięki!

Czytaj również:  Zawód: Informatyk. A kto to jest?