O mnie, czyli autorze bloga :)

Cześć. Nazywam się Maciek Oleksy. Rocznik ’78 z Wrocławia. W IT i internecie działam od 1998 roku. Najpierw kilka lat jako programista, potem kilka lat jako szef programistów i project manager. Potem zostałem prezesem w ramach największego portalu społecznościowego w Polsce.

To był początek mojej drogi jako przedsiębiorcy. Najpierw pod cudzymi skrzydłami, potem założyłem swoją pierwszą firmę, którą po kilkunastu miesiącach położyłem na wieczny odpoczynek. Bolesne, ale bezcenne doświadczenie. Następnie stworzyłem Kodilla.com, która wspiera zawodową edukację dorosłych osób, które rozczarowały się swoją aktualną profesją.

Obecnie już nie jestem prezesem mojej szkoły i wspieram ją jako doradca. Po godzinach tworzę tego bloga jako swoisty pamiętnik. Kolejne artykuły to zapisy lekcji, które przeszedłem, abym ich nie zapomniał i wyciągnął z nich jak najwięcej wniosków oraz nauki. Może i Tobie czytelniku pomogą w codzienności zarządzania i kierowania firmą.

Ciężar zawodu prezesa czy managera ująłem w tytule bloga, który nawiązuje do książki „The Hard Thing About Hard Things” Bena Horowitza. Element walki i większej odporności na rzeczywistość to jest to czego nauczyła mnie ta książka. Polecam ją z całego serca.

Dodatkowo lubię minimalistyczne podejście do zarządzania i promowanie odpowiedzialności każdego członka zespołu. U współpracowników doceniam odwagę i bezkompromisowość (nie mylić z bezrefleksyjną upartością).

Moją pasją jest edukacja. Uważam ją, obok opieki zdrowotnej, za najważniejszy filar gwarantujący dobrostan naszego społeczeństwa. Jestem mocno krytyczny co do odwiecznego stanu publicznego systemu edukacji i uważam go za szkodliwy. Jednak staram się dokładać swoje cegiełki, aby jakoś zmieniać tę edukacyjną rzeczywistość.

Lubię pomagać ludziom dzieląc się swoją wiedzą, doradzając im na ścieżce zawodowej, czy przy zakładaniu nowej firmy lub startupu. W bardziej technicznym aspekcie pomagam szukać optymalnych narzędzi, rozwiązań i automatyzacji dla lepszego wydolności operacyjnej firm.

Prywatnie jestem szczęśliwym mężem i ojcem. Mój żywioł to woda. Od lat stosuję przymusową dietę (post przerywany), która mnie nie obowiązuje przy pożeraniu filmów. Studiowałem w szkole firmowej reżyserię, ale poza chałturami telewizyjnymi trudno zarobić na czymś, co ma większe walory artystyczne. A z czegoś żyć trzeba 😉

Jeśli masz do mnie pytanie napisz do mnie na Linkedin.