Test talentów Gallupa StrengthsFinder – odkryj swoją moc

Test talentów Gallupa StrengthsFinder – odkryj swoją moc

Szukasz narzędzia do sprawdzenia mocnych stron swojego zespołu? Chcesz poznać talenty swoje, managerów i pracowników? W końcu to potencjał Twojego zespołu. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest test Gallupa Clifton StrengthsFinder. Możesz go wykonać online w języku polskim, a następnie wykorzystać wyniki badań w kontekście zawodowym i rozwojowym. Dowiedz się więcej o potencjale testu Gallupa dla firmy i Ciebie samego.

Przypowieść o żabie i skorpionie

Moja przygoda z testami talentów rozpoczęła się od książki instytutu Gallupa „Po pierwsze złam wszelkie zasady”.  Talenty Gallupa nie są jej trzonem. Książka opowiada o tym co łączy firmy, które odniosły sukces, głównie w kontekście zarządzania ludźmi i relacji pracownik / manager. Jednak w pierwszych rozdziałach jest przypomnienie ciekawej przypowieści, która moim zdaniem daje do myślenia w kontekście badania swoich talentów.

Pewnego razu skorpion podszedł do brzegu rzeki i zapytał pływającą żabę:

  • mogę przepłynąć na drugi brzeg na Twoim grzbiecie?
  • nie, bo mnie ukąsisz
  • po co miałbym to robić, przecież wtedy oboje zginiemy?
  • no dobra wsiadaj na mój grzbiet
  • (żaba płynie ze skorpionem na grzbiecie i ten nagle wbija w nią swój kolec)
  • dlaczego to zrobiłeś skorpionie? przecież teraz oboje zginiemy!
  • nic na to nie poradzę, taka jest moja natura…

Przypowieść nawiązuje do pytania „czy ludzie się zmieniają”. Odpowiedź w przypowieści brzmi „nie”. Zatrzymajmy się na chwilę przy tej kwestii.  Trzeba zacząć od tego czym jest zmiana w człowieku? Można o tym napisać elaborat, ale poprzestańmy, że mówimy o zmianie dotyczącej charakteru, osobowości czy temperamentu. Czyli fundamentalna zmiana. Jak sądzisz? Można zmienić swoją osobowość siłą woli? (pomijając wpływ ogromnych życiowych traum)

Osobiście, poza bardzo rzadkimi wyjątkami nie wierzę w zmianę tego „kim jestem” (osobowość). Bardziej jestem skłonny uwierzyć w to, że możemy przybliżać się lub/i oddalać od siebie. To myśl przewodnia twórców testu, którzy proponują abyś w ramach rozwoju osobistego odnosił się do cech (talentów), które już masz i które rzadko się zmieniają.

„Wykorzystaj swoje mocne strony – a mianowicie to, że w miarę upływu czasu stajemy się bardziej sobą”Marcus Buckingham

Można się pokusić o stwierdzenie, że według Gallupa ludzie zmieniają się na poziomie zdobywania nowych umiejętności, nowych doświadczeń, budowania pewności, mądrości, dojrzałości, ale nie na poziomie osobowości.

Akceptacja takiej myśli to także akceptacja samego siebie, tego co niezmienne i jednocześnie cenne. Z wiekiem, ludzie coraz bardziej cenią taki proces 🙂

Psychologia Pozytywna, czyli patrz na jasną stronę życia

Jeśli nie bardzo potrafimy się zmieniać to raczej powinniśmy się skupić na tym co w nas wrodzone. Mamy słabe i mocne strony. Gallup opiera się w dużej części na założeniach Psychologii Pozytywnej, która zajmuje się takimi aspektami życia jak szczęście, ogólny dobrostan i… mocne strony. Im człowiek bardziej zgodny ze swoimi naturalnymi predyspozycjami tym szczęśliwszy. Polecam poniższy filmik.

„Psychologia Pozytywna skupia się na badaniu tego, co sprawia, że warto żyć. (…) Jest naukowym podejściem do badania ludzkich myśli, uczuć i zachowań, z naciskiem na mocne strony, zamiast słabych stron. Koncentruje się na budowania dobra w życiu zamiast naprawiania zła.” – Christopher Peterson.

Jakie są Twoje mocne strony? Zacznij od zastanowienia się, które rzeczy sprawiają Ci więcej przyjemności i powodują, że chcesz się w nie angażować? Zauważyłeś, że kiedy byliśmy dziećmi jedni skupiali się konstruowaniu zamku w piaskownicy? Drudzy odgrywali scenki rożnych postaci w tym zamki. Jeszcze inni lubili przyjść i wymienić wszystkie wady tego zamku 🙂

Mamy tendencję co określania z góry, która z tych cech jest negatywna. Prawda jest taka, że każda z nich ma swój pozytywny potencjał (krytyk zostanie testerem lub audytorem?).

Trudniej kiedy masz wbudowanego autokrytyka. Jest wtedy prawdopodobieństwo, że w ocenie samego siebie będziesz wychodzić zawsze od “ciemnych” stron swoich cech. Podejście Gallupa wprowadza szersze i głębsze spojrzenie.

Czytaj również:  Zawód: Informatyk. A kto to jest?

Refleksja nad potencjałem

Testy pomagają poznać kluczowe cechy (talenty) i zrozumieć jak każda nich działa i jakie jej elementy Cię wspierają, a jakie być może utrudniają Twój rozwój. Na ile Twój talent jest dojrzały, a na ile niedojrzały. To zapoczątkowuje refleksję.

Refleksję mieści w sobie samoakceptację, ale też świadomość różnego wpływu Twoich kluczowych cech na otoczenie. Wtedy podejmujesz pracę nad wzmacnianiem tego co jest dobre w cesze („podkręcanie”), ale również pracę nad jej niedojrzałościami („skręcanie”). Czasami trzeba okiełznać swój talent.

Jeśli masz cechę przywódcy to jest ona dopiero potencjałem. Może nieść pozytywny ładunek (pchanie rzeczy do przodu, branie odpowiedzialności), ale też negatywny (apodyktyczność). Dzięki Gallupowi dostajesz podstawy do pracy nad tym potencjałem, aby zmierzać do najbardziej pozytywnego zwrotu z tego co w Tobie naturalne.

Przykładowe talenty

Badanie Gallupa bazuje na zestawie 34 talentów. Wyniki wskazują Ci, które z nich są u Ciebie najmocniejsze. Poznajmy przykładowe talenty mogące być rezultatem testu. Są to np.:

  • Strateg – osoba ta potrafi dostrzec schemat i odnaleźć się tam, gdzie inni widzą chaos; tworzy plan działania rozpatrując alternatywne drogi postępowania; ocenia potencjalne przeszkody i wybiera najlepszą formę ataku. 
  • Indywidualizacjadla tej osoby najbardziej intrygująca jest niepowtarzalność; wnikliwie wychwytuje to co w ludziach jest wyjątkowe i wyróżniające; wie, co kogo ucieszy, jakie kto ma mocne strony i potrzeby, co komu najlepiej wychodzi; umie dobrać efektywny zespół.
  • Wizjoner – osobę tę fascynuje przyszłość; marzy o lepszym życiu, ludziach, świecie – to ją ciągle inspiruje do tworzenia wizji przyszłych zdarzeń; tworzy obrazy, które przyciągają innych ludzi, gdyż napełniają energią i nadzieją.
  • Dowodzenie – osoby, których atrybutem jest Dowodzenie, są silnie obecne w grupie. Potrafią przejąć kontrolę nad sytuacją i podejmować decyzje.

Głębiej w talent

Dla każdego talentu istnieją też bardziej szczegółowe opisy. Np. dla wymienionego wyżej talentu – DOWODZENIE – opis jest taki:

  • Domena: wywieranie wpływu
  • Kocham: Używać kontroli w sytuacjach, które wydają się poza kontrolą
  • Nienawidzę: Pasywności i unikania
  • Siła i przewaga: Osoby, których atrybutem jest Dowodzenie, wprowadzają poczucie decyzyjności i przejrzystości emocjonalnej. Mają umiejętność wyciągania na światło dzienne tego, co jest unikane lub niedopowiedziane. To daje im możliwość rozwiązywania konfliktów i nieporozumień.
  • Ograniczenia: Apodyktyczny, dyktator
  • Stwierdzenia – Jestem: Bezpośredni i decyzyjny; Będę: Naciskał, jeśli sam będę naciskany; Wartości, które wnoszę: Emocjonalna przejrzystość; Moje potrzeby: Wyzwania i sytuacje konfliktowe;
  • BALKON: Charyzma, bezpośredniość; zdeterminowany, inspirujący; przykład do naśladowania; łatwo za nim podążać; wyrażający się jasno i zwięźle
  • PIWNICA: Apodyktyczny, wszystkowiedzący, dominujący, niegrzeczny, opryskliwy, szorstki; mocny charakter; nieelastyczny, uparty
  • Niedojrzały: Nie uznaje zewnętrznych autorytetów i kontroli.
  • Dojrzały: Używa autorytetu i kontroli wtedy, kiedy jest to potrzebne.
  • Pytania: Kiedy ostatnim razem sprawdziłeś się w czasie kryzysu? Którą drogą powinniśmy pójść? Co powinno się teraz wydarzyć? Kto i co powinien zrobić? Jakich zasobów potrzebujesz?
  • Motywacje: Przejmowanie inicjatywy i podejmowanie decyzji
  • Kim jestem: kimś, kto kontroluje, liderem, przewodnikiem, kimś, kto wyjaśnia, przekonującym, wojownikiem, kimś, kto stawia wyzwania, kimś, kto budzi respekt
  • Jakie cechy najlepiej mnie opisują: stanowczy, wyjaśniający, zdecydowany, przekonywujący, wymagający, budzący respekt, asertywny, kontrolujący, dogmatyczny, imponujący, szczery, mocny charakter
  • Pomocne Partnerstwa: ludzie z talentami Czar lub Empatia – pozwolą ci zarządzać trudnościami, związanymi z relacjami

Pobierz bezpłatne materiały dot. testu Gallupa klikając poniższy przycisk. Dostaniesz podstawowe materiały do ćwiczeń i… TOP5 moich talentów 🙂

Taki opis wskazanego u Ciebie talentu jest kopalnią pomysłów do przemyśleń o Twoim potencjalne. Jak pewnie zauważyłeś to raczej słodko-gorzki opis.

W powyższym opisie Dowodzenia, zwróć uwagę na tzw. Balkon i Piwnicę – każdy kij ma dwa końce. Każdy talent może może być blaskiem lub cieniem. Wszystko zależy od kontekstu, sytuacji i dojrzałości badanego.

Czytaj również:  Czy polskie fundusze lubią Inwestycje w Innowacje software'owe?

Zrób test i dowiedz się o swojej nieuświadomionej mocy. Potem popracujesz nad jej ukierunkowaniem w dobrą stronę, ewentualnie nad niwelacją jej „niszczycielskiego” wymiaru.

Jak zrobić test Gallupa po polsku

Test Gallupa CliftonStrengths jest dostępny na tej stronie. Znajdziesz tam dwa główne produkty: test Top 5 CliftonStrengths oraz test CliftonStrengths 34. Proponuję Ci abyś kupił pierwszą pozycję – TOP5. Uważam, że skupienie się na najważniejszych talentach jest lepsze niż bazowanie na długiej liście 34 talentów. Jeśli będziesz chciał więcej to po czasie możesz kupić droższy. Działania krok po kroku:

  • dokonujesz na stronie wyboru ilości zamawianych testów, bo możesz też kupić dla innych osób, pracowników; prawdopodobnie nadal widzisz wszystko po angielsku, spokojnie, badanie jest możliwe w języku polskim, ale o tym dalej
  • po potwierdzeniu ilości w koszyku zostaniesz poproszony o założenie konta, możesz też zrobić to wcześniej
  • dopiero jako zalogowana osoba możesz zapłacić i wybrać język polski
  • otrzymujesz w odpowiedniej zakładce kod i dostęp do testu, możesz sam wykonać test lub wysłać treść przygotowanego w serwisie zaproszenia z kodem do wybranego pracownika
  • przeznacz na cały test ok. 30-45 minut w ciszy i spokoju 🙂
  • dostaniesz około 170 pytań/twierdzeń i dla każdego zostaniesz poproszony aby określić jak bliskie jest Ci dane twierdzenie
  • na każdą z odpowiedzi masz 20 sekund – celowo jest to 20 sekund aby Twoje odpowiedzi nie były przez Ciebie zbytnio analizowane
  • zaraz po teście zostajesz przekierowany na stronę z rezultatami
  • dostajesz listę pięciu talentów, których kolejność jest istotna, gdzie na górze listy są te najbardziej kluczowe
  • przy każdym z talentów masz dłuższy opis i sugestie do pracy nad nimi
  • jeśli wysyłałeś kody do Gallup Test swoim pracownikom, to ich talenty możesz sprawdzić w jednej z zakładek.
Przykładowe pytanie w teście gallupa
Wstępny opis na stronie przed rozpoczęciem testu Gallupa

Teraz możesz zagłębić się w opisy swoich talentów. Pamiętaj, że najlepsze przemyślenia nie przyjdą od razu. Wracaj co kilka dni do tych talentów, pokaż je innym osobom i poproś, aby szczerze ocenili jak postrzegają je u Ciebie.

Niektórzy próbują wyszukiwać „test gallupa online free” jako darmowych zastępników. Polecam zrobić oryginalne badanie na powyższej stronie, bo ufam, że twórcy metody robią je najlepiej.

Czy warto zrobić test Gallupa w firmie

Moim zdaniem jak najbardziej warto. W jednej z firm wdrożyłem robienie testu TOP5 przez wszystkie osoby w firmie, a czasami nawet przez aplikujących kandydatów. Następnie uzupełnialiśmy macierz wyników i dzieliliśmy je na 4 grupy talentów (wpływ, działanie, relacje, strategia). Równomierny rozkład na te grupy był pożądanym stanem różnorodności w organizacji.

Macierz testów Gallupa
Macierz testów Gallupa

Pobierz bezpłatne materiały dot. testu Gallupa klikając poniższy przycisk. Dostaniesz podstawowe materiały do ćwiczeń i… TOP5 moich talentów 🙂

Pracownicy mocno zaangażowali się w badania i późniejsze warsztaty. Oceny ich efektów były bardzo wysokie. Przede wszystkim pomogło to nam jako zespołowi patrzeć na siebie i innych niezerojedynkowo. To w zasadniczy sposób wpłynęło na naszą komunikację i wzajemne postrzeganie.

Rozwiązania jakie warte zastosować w firmie po testach (własne warsztaty lub szkolenie):

  • spotkania zespołu, na których wspólnie przechodzicie przez rezultaty testu, talenty każdej osoby są wspólnie komentowane z udziałem moderatora
  • samodzielna analiza własnych sukcesów, porażek i jakie elementy z testu na to wpłynęły
  • w jawnym firmowym katalogu pracowników przedstawione talenty lub fizyczne „standy” z opisem talentu na biurku każdej osoby, oczywiście wymaga to zgody wszystkich.

W Gallupie dobre jest to, że cała metodologia z jednej strony jest dość prosta i przystępna. Z drugiej strony pokazuje całe bogactwo złożoności i oddziaływania na siebie poszczególnych cech. Refleksje, które z nich wynikają przydają się i w pracy, i w życiu prywatnym. Polecam!

Jeśli rozważacie wykonanie testów to udostępnij współpracownikom ten artykuł. Jeżeli inaczej postrzegasz wykorzystanie talentów, chciałbyś coś dodać, bądź zadać mi pytanie – napisz do mnie na maciek@hardthings.pl lub Linkedin lub skomentuj niżej ten artykuł.