Project Manager Zarobki. Ile biorą udawacze i wymiatacze?

Project Manager Zarobki. Ile biorą udawacze i wymiatacze?

Na Goldenline „co druga osoba” jest już project managerem (PM). Czy taka podaż obniży zarobki PM-ów? Nie! Są profesjonaliści i początkujący, a rozpiętość ich płac jest ogromna. Jeśli chcesz aplikować na PM-a, zorientuj się jaką drogę musisz przejść aby mieć wysokie wynagrodzenie na tym stanowisku. Wpisywanie w google.pl „project manager zarobki” nie wystarczy 🙂 Przeczytaj o płacach PM-ów w branży IT.

Czego od Ciebie oczekują jako PM-a  IT na rozmowie kwalifikacyjnej?

 • Daj im CV, w którym głównie wymieniasz zakończone projekty, najlepiej takie, które można gdzieś zobaczyć. Referencje z zarządu poprzedniej firmy też pomogą.
 • Korporacje lubią jeśli masz certyfikaty, np.: IPMA, PMI lub PRINCE2.
 • Prezentuj osobowościowe połączenie samca alfa i umysłu analitycznego. Twoje główne zajęcie to będzie gonienie innych, ale także rozwiązywanie trudnych konfliktów oraz tworzenie kompromisów.
 • Pokaż pasję i determinację. Jeśli będziesz flegmatycznie reagował na pytania to nic z tego. Ale daj innym też coś powiedzieć 🙂
 • Nie bój się prezentować wad. Jeśli masz istotne (każdy je ma), to obróć je na końcu w korzyść w jakiś niebanalny sposób.
 • Syp przykładami rozwiązania projektowych aspektów z przeszłości i proponuj wiele alternatyw dla aspektów, o które oni zapytają.
 • Wspominaj często o tym, że cel jest najważniejszy i że zawsze dbałeś o interes Właściciela Biznesowego, szanując jednocześnie zespół.
 • Pokaż, że interesujesz się branżą PM (czytasz publikacje, blogi) i masz jakieś pojęcie o IT.
 • Jeśli chodzi o kwestię „Project Manager Zarobki” to o tym w dalszej części 🙂

Powyższe pozwoliło mi zdobyć zatrudnienie w 3 firmach. Do innych nie aplikowałem więc skuteczność 100%. Jednym słowem „pokaż siłę”, ale nie dominuj rekrutujących, bo być może będą z Tobą pracować. Jednak podane zasady nie odnoszą się do aplikowania w firmach, które mają słabych pracowników w HR („odwalają” robotę). Wywiady z kandydatami to naprawdę kreatywna robota jeśli chce się kogoś trochę poznać w 1 godzinę.

Czytaj również:  Roszczeniowi Klienci i Szefowie... trójkąt ograniczeń (Zarządzanie Projektami)
kierownik projektu zarobki
Nie stresuj się! 🙂

Co jeśli nie masz doświadczenia? Weź udział w startupie jako koordynator, kieruj projektami akademickimi lub Szkolenie scrum. Potem aplikuj do sensownej firmy na Młodszego Kierownika Projektu, nawet na praktyki. 6 mies. takiej pracy za darmo + sukcesy w dokończeniu konkretnych projektów, zwiększą Twoje szanse na rynku pracy.

Jakie życie pracownicze czeka Cie w tym zawodzie?

Pomijając aspekt finansowy (project manager zarobki):

 • ciągła nauka: metod, ludzi, narzędzi, zależności działań,
 • godzenie ludzi którzy się nie lubią… wyobraź sobie, że masz zespół projektowy – 50 dorosłych osób i każdy uważa, że jest najlepszym specjalistą, wtedy sposób realizacji planu i koordynacja są bardzo ciężkie,
 • bycie odważnym – jesteś między zarządem a resztą, jak ktoś daje ciała w zespole non stop to szybka eskalacja jest niezbędna (wymiana gościa), jednocześnie po takich akcjach będziesz miał wielu wrogów,
 • fantastyczna szkoła zarządzania – wiele projektów to po prostu mini-firmy zorientowane na jeden cel bezpośredni; takie doświadczenie w zarządzaniu projektami pomogło mi bezboleśnie wskoczyć w buty prezesa innej firmy,
 • masz wiele szans na błyskotliwą karierę o ile znajdziesz przyjaciół w zarządzie i do tego będziesz ich ostatnim zmartwieniem (wszystkie projekty zrobione na czas).

Jednak ja nie wyobrażam sobie pracować dłużej niż 10 lat jako PM. Inaczej zawał serca gotowy, ale to temat na inny wpis. Co z zarobkami?project manager zarobki

ile zarabia project manager
Odpuść sobie czasami…

Project Manager Zarobki (PLN brutto)

W poniższym skupiam się główne na kierownikach projektów IT, którzy koordynują m.in. zmiany w systemach informatycznych:

 1. Junior Project Manager: 1.800-2.500 – często jest asystentem innego PM-a.
 2. Project Manager: 2.500-6.000 – prowadzi jeden lub kilka projektów (program).
 3. Senior Project Manager: 4.000-7.000 – czasami są to osoby, które nie awansowały dalej bo doszły do szklanego sufitu, a czasem są to ludzie z pasją mający duże doświadczenie i chcący robić to co robią,
 4. PMO Executive: 7.000-11.000 – czyli szef wszystkich PM-ów. Koordynuje ich pracę, zarządza portflelem projektów, negocjuje z zarządem, szkoli, pomaga w większych problemach projektowych, rzadko już sam prowadzi już jakieś projekty.
Czytaj również:  Zawód: Informatyk. A kto to jest?

Powyższe to płace dla MiŚP, z którymi ja się spotkałem na Dolnym Śląsku. Jeśli chodzi o pracę w korporacji to do powyższe kwoty można zwiększyć o 20-50%.

A co z udawaczami i wymiataczami?

Są 3 typu PM-ów (własna typologia):

 • Susły – najczęściej zdarzają się w korporacjach. Planowany na 3 mies. projekt prowadzą 2 lata. Nie mają analitycznego umysłu, ale dbają o relacje między-ludzkie. Jednak to nie pcha projektów do przodu. W korpo będą zarabiać tyle ile napisałem. W mniejszych firmach właściciel szybko zorientuje się, że gość nic nie robi i pożegna się z nim.
 • Narwańcy – nastawieni na cel, ale mający problemy z relacjami ludzkimi. Kończą projekty na czas, ale po trupach. Zazwyczaj po jakimś czasie sami mają dość, a zarząd nie chce awansować „zbyt agresywnego” człowieka, aby ten kiedyś ich nie zastąpił. Płaca i w korpo i w MiŚP takie jak podałem.
 • Magicy – to ludzie, którzy mają charyzmę (wpływają, przewodzą), parcie na cel, ale wiedzą kiedy można odpuścić i uścisnąć komuś rękę. Generalnie siła i równowaga w jendym. O takich ludzi zarząd walczy sam, najczęściej podwyżką. Trudno określić gdzie jest granica, jednak kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie dla utalentowanej osoby jest rzadkie, ale także w Polsce też się zdarza.project manager zarobki

Niektórzy mówią, że „Magikiem” trzeba się urodzić. Ja uważam, że człowiek całe życie nad sobą pracuje i jeśli masz motywację to jest możliwe wypracowanie pewnych cech osobowościowych.
Jeśli interesuje Cię zawód PM-a lub chcesz rozwinąć umiejętności w tym zawodzie to zapraszam Cię też na moje Szkolenie scrum