Biznesplan – 5 książek które zmieniły moje podejście do planowania

Biznesplan – 5 książek które zmieniły moje podejście do planowania

Napisałem w życiu parę biznes planów na zlecenie. Do tego masowo produkowałem Dokumenty Inicjujące Projekty (DIP), czy też Karty Produktu, w korporacjach. Dzisiaj wiem, że te dokumenty były już w trakcie tworzenia nieaktualne, a przez niewiele wnosiły do projektu biznesowego. Klasyczny biznesplan to często strata czasu. Skąd tak radykalne wnioski? Z książek, które napisali mądrzejsi ode mnie, no i praktyki 🙂 Poznaj moją biblioteczkę, która zmieniła moje postrzeganie planowania biznesu!

Na początku przygody z pracami planistycznymi było wesoło i ambitnie. DIP do projektu – 150 stron, specyfikacja zmian IT – 120 stron. Wow! W trakcie kolejnych projektów zauważyłem jednak, że moje prace, zamiast na optymalizacji komunikacji w zespole, głównie polegały na zarządzaniu zmianami w dokumencie. Czyli fabrykowanie kolejnych dokumentów, które zatwierdzają, że zmienia się zakres, koszt lub termin ustalony w DIP lub w biznesplan.
Do tego na konferencjach o Zarządzaniu Projektami, prelegenci ze stoickim spokojem prezentowali statystyki odchyleń terminów realizacji projektów. A więc w roku X projekty średnio były opóźnione w stosunku do planu o 90%, czyli 3% lepiej niż w roku poprzednim. Super, po prostu skaczę z radości.

biznesplan ipma
Porywające konferencje PM

Dalej męczył mnie problem – po co planować jeśli w 99% się nie sprawdza? Próbowałem zmieniać coś w tych korporacjach, ale poddałem się. Nie to otoczenie, nie ta organizacja pracy i nie te oczekiwania. Przeszedłem do nowej pracy – w Internecie i z małym zespołem. Czyli Agile, Scrum, iteracje i inne, „lekkie” bajery.

Biznesplan – 5 książek „must read”

Po przejściu do nowej firmy zainteresowałem się metodami wdrażania produktów w Internecie. Czy da się sensowniej planować w tym zwinnym środowisku? Okazało się, że tak. Kilka osób podesłało mi parę tytułów książek „must read”. Poniżej wymieniam 5 lektur, które zmieniły może pojęcie o planowaniu i o tym jak traktować biznesplan:
Biznesplan PMBOK

  1. PMBOK Guide (ang. A Guide to the Project Management Body of Knowledge) – ta książka była wstępem do rozmyślań o planowaniu jeszcze w korporacji. Traktuje ona o zarządzaniu wszystkimi 9 obszarami w PM. Mało ludzi jest ją w stanie przeczytać, jeszcze mnie ogarnąć. Mi się udało. Po niej byłem święcie przekonany, że należy: planować, planować, planować… teraz leży na półce jako przestroga na przyszłość 🙂
  2. Lean Startup – tę książkę przeczytałem raz. Ale zmieniła ona moje podejście do budowania biznesu. Od tego czasu biznesplan stał się miejscem gdzie ustalam nie to co ma się wydarzyć, ale to czego mam się nauczyć o danym biznesie w trakcie trwania projektu. Totalna zmiana myślenia!
  3. The Entrepreneur’s Guide to Customer DevelopmentSteve Blank napisał książkę „Four steps to epiphany” o podejściu Customer Development. Ale nie potrafiłem przez nią przejść. Dopiero Vlaskovits z kolegą na kilkudziesięciu stronach wyłuszczyli w skrócie o co w tym chodzi. Książeczka wzmocniła tylko to co przeczytałem w „Lean Startup” – cały Twój biznesplan to tylko hipotezy, skup się na jak najszybszym przetestowaniu ich, a nie dalszym wróżeniu z fusów. Bardzo często wracam do tej pozycji, jako inspiracji do sposobu działania.
  4. Running Lean – Ash Maurya wymyślił konkretną metodę krok po kroku jak w ramach Lean Startup prowadzić badania, budować MVP, itd. Same konkrety. Czytasz i stosujesz. Potem ewentualnie modyfikujesz 🙂 Lepsze to niż Struktura Podziału i Zakres Prac w klasycznym dokumencie planistycznym.
  5. Business Model Canvas – czy biznesplan można przedstawić na 1 stronie A4? Oczywiście! Łatwiejsza komunikacja, skupienie się na najważniejszym i dosyć zbędnej beletrystyki! I Like this way of communication 🙂
Czytaj również:  Najprostsze modelowanie biznesowe pod słońcem, czyli jak ugryźć swój pomysł? (5 przykładów)

Powyższe książki to niezbędne lektury do rozpoczęcia przygody ze zwinnym wdrażaniem e-biznesu. Jeszcze chcesz być konkretną, umiejącą się komunikować w świecie e-biznesu osobą przeczytaj wszystkie 4 (pierwszą sobie podaruj). Także łatwiej będzie Ci się porozumieć z inwestorami.

biznesplan
I love this book!

Ok, a jeśli nie masz czasu, a chcesz żebym wskazał Ci tylko jedną książkę o biznesplanie? No dobrze. Stawiam na „The Entrepreneur’s Guide to Customer Development”. Czyli, zamiast za dużo planować, ucz się od klientów czy Twoje hipotezy, które zawiera Twój biznesplan, są prawdziwe. I to od samego początku!
W Internecie jest nadmiar informacji, które nic nie wnoszą. Z tego powodu szukam metod aby uprościć rzeczywistość poprzez właściwe redukowanie jej do najważniejszych kwestii. A w biznesplanie jest to dla mnie szczególne kluczowe. Poczynając od odpowiedzenia w jednym zdaniu (max. 140 znaków), na czym polega Twój pomysł na biznes, który przerodzi się w biznesplan!
Zapraszam do czytania!