marketing automation

Inbound Marketing – jak wdrożyć? [Infografika]

Rozpoczynając wdrożenie nowego e-biznesu poprzez stronę www, warto rozważyć zaplanowanie strategii według Inbound Marketing. Zobacz infografikę prezentującą w prosty sposób tę ideę.

Krok 1: Ustal strategię dla Inbound Marketing

Ustal jasne cele i wyzwania dla zastosowania inbound marketing, które będzie można później zmierzyć. Np. 30.000 odwiedzin miesięcznie po 3 miesiącach od uruchomienia strategii marketingowej. Warto też ustalić cele przychodowe, np. konwersja z odwiedzających to 1%, spośród których średni przychód będzie wynosić X zł netto. Dzięki temu możemy w przyszłości zmierzyć czy uzyskaliśmy zwrot z inwestycji (ROI).
Marketing ma być inwestycją z oczekiwaniem na zwrot i dodatkowy zysk, a nie kolejny koszt w firmie.

Krok 2: Stwórz „dobrą” stronę www

Stwórz użyteczną stronę wg prostych reguł: prosta i zrozumiała nawigacja, przyjazna dla seo i mobile, przygotowana pod szybkie aktualizacje oraz wygląd (look & feel) odpowiedni dla danej branży.
Pamiętaj, że Twoja strona jest platformą sprzedażową i jednocześnie centrum dowodzenia działaniami w ramach inbound marketing.

Krok 3: Zdobądź ruch na stronie

Promuj swoją swoją stronę poprzez różne kanały marketingowe: bloga, social media marketing, kampanie płatne, działania SEO (organiczne wyniki w wyszukiwarce Google). Kilka faktów odnośnie pozyskiwania ruchu:

  • Blog średnio zwiększa ruch na twojej stronie o 55%!
  • Prowadzenie bloga zwiększa liczbę indeksowanych stron o 400%
  • Około 2/3 internautów regularnie korzysta z mediów społecznościowych
  • Codziennie 46% wyszukiwań dotyczy informacji na temat produktów i usług
  • 20% wyszukiwań na google dotyczy lokalnych usług
  • 30% linków klikanych w google search to linki reklamowe

Step 4: Konwertuj użytkowników na potencjalnych klientów (Leads)

Twórz jak najwięcej skutecznych Landing Page i testuj skuteczność konwersji. Każdą wizytę użytkownika potraktuj jako wejście w proces sprzedażowy. Obserwuj podróż użytkownika używając lejka konwersji.

Step 5: Konwertuj leady na płacących klientów (zacznij zarabiać)

Zastosuj marketing automation dla zidentyfikowania przekonanych klientów, aby wzmocnić dla nich działania sprzedażowe. Jeśli masz w miarę wysoki budżet rozważ użycie systemów takich jak: Eloqua.com, Hubspot lub Marketo. Połącz wybrany system z własnym CRM. Następnie zastosuj scoring, segmentację i zaplanuj odpowiednią komunikację dla wybranych grup potencjalnych klientów.

Step 6: Mierz wszystko

Cały powyższy proces należy stale optymalizować. Aby wiedzieć co zmieniać musisz wciąż mierzyć swoje działania. Najlepiej zastosować do tego statystki internetowe (np. Mixpanel). Oprócz danych o aktywności użytkowników na Twojej stronie www, warto mierzyć czy zbliżamy się do celów ustalonych dla całej strategii inbound marketing.
Jeśli nie mierzysz swoich działań marketingowych, nie masz możliwości sprawdzenia sensowności zastosowania powyższych działań.
Powyższe w formie infografiki:
Jak wdrożyć Inbound Marketing?

Umieść powyższą infografikę na swojej stronie (skopiuj poniższy kod):

Pamiętaj, że w Inbound Marketing na końcu najważniejsze są liczby. Ustalaj konkretne cele wyrażone w cyfrach i mierz swoje działania, czy zmierzają w dobrym kierunku (do ustalonego celu).

Czytaj również:  Blog to nie start-up? Zależy. Ale to dobry początek!

6 thoughts on “Inbound Marketing – jak wdrożyć? [Infografika]

  1. Najważniejszy jest dobór odpowiedniej strategii, ponieważ od tego zależy czy osiągniemy sukces czy porażkę. Warto poświęcić trochę czasu na opracowanie strategii i przemyśleć wszystkie plusy i minusy naszego biznesu. Tak jak wspomniałeś od usability zależy czy potencjalny użytkownik się do nas przekona i nam zaufa czy po prostu opusci naszą stronę. Co do ruchu to blog jest świetnym sposobem, ponieważ raz że generuje ruch to i buduje naszą markę. Ruch z socjal media, you tube czy vimeo również swietnie przyciagaja potencjalnych klientów. Również udzielanie się na forach czy portalach branżowych pozytywnie wpływa na ruch na naszej stronie. Co do płatnej reklamy to zarówno adword jak i facebook ads swietnie się sprawdzają do generowania ruchu i budowania marki. Z kolei budowanie stron przechwytujących to podstawa w biznesie. Jeżeli chcemy zdobyć klientów to musimy im dostarczać coraz lepszą i unikalną wartość za darmo, która wyniesie ich na wyższy poziom. A zadowoleni klienci będą skłoni zapłacić za jeszcze więcej informacji. Co do statystyk im więcej danych posiadasz tym więcej wniosków mozesz wyciągnąć co pozytywnie wpłynie na rozwój Twojego biznesu.

  2. Świetnie przygotowana infografika, doskonale pokazuje cały proces. Może warto by dodać taką pętlę. Z punktu 6 powinna pojawić się strzałka powrotna do 1. Dane które pozyskaliśmy pozwalają weryfikować założenia, i optymalizować całość.

  3. Pingback: Inbound Marketing – jak wdrożyć ebiznes? Ebiznes - strategia działania
  4. Nie od dzisiaj wiadomo, że działania synergii przynoszą lepsze rezultaty niż każde z osobna. Dobrze przygotowana strategia dla Inbound Marketing powinna pozwolić na zatoczenie kręgu wszystkich kroków, tak jak to napisał @Inbound-marketing.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *