10 pytań które start-up powinien sobie zadawać każdego miesiąca

10 pytań które start-up powinien sobie zadawać każdego miesiąca

Dziś zwrócę jednak uwagę na jeden syndrom, który może dopaść każdy start-up. Angażując się w projekt na 100%, czasem można zapomnieć jego założenia. Warto jest mieć listę kontrolną.

Część z Was pewnie myśli, że planowanie jest rzeczą mało skuteczną, zwłaszcza przy innowacyjnym start-upie, kiedy często trzeba robić zwroty i elastycznie dostosowywać się do sytuacji. I pewnie jest w tym sporo racji, ale z drugiej strony angażując się emocjonalnie w start-up (nie unikniesz tego) możemy zapomnieć, że projektujemy pod zysk, a naszym głównym celem jest zaspokajanie potrzeb klientów.  Warto jest raz na jakiś czas wyjść ze swojego ciała nadzorującego projekt, skupić się i zastanowić, czy idziemy w dobrym kierunku, a może jednak potrzebna jest jakaś zmiana.

Pozwoliłem sobie spisać 10 pytań, które każdy start-up powinien sobie zadać każdego miesiąca. Tak, tak – Ty też!

1. W jednym zdaniu – co robi Twoj produkt i kto go kupi?

Pytanie, z którym zapewne zacząłeś pracę nad własnym projektem. Nie zapomnij o nim również w następnych fazach.

2. W jednym zdaniu – dlaczego ktoś kupuje Twój produkt?

To pytanie może być zaskakująco trudne. Natomiast im szybsza, krótsza i bardziej precyzyjna będzie Twoja odpowiedź, tym bardzej rozumiesz, dlaczego w ogóle istniejesz na rynku wśród innych startupów.

Niestety drugie pytanie, które należy sobie w tym momencie zadać, to czy odpowiedzi udzieliłeś, bo tak Ci się wydaje, czy posiadasz na nią twarde dowody? Jeśli start-up jest jeszcze we wczesnej fazie rozwoju, takim dowodem może być również feedback, który osoby zainteresowane produktem zostawiają Ci w Twoim serwisie internetowym, albo mediach społecznościowych. Jeśli ciągle nie potrafisz odpowiedzieć na pytanie dlaczego Twój produkt zmieni świat (i w dodatku nie znajdziesz jasnej odpowiedzi na swojej stronie internetowej), to czas rzucić wszystko i poszukać podstawowych założeń, które najprawdopodobniej gdzieś zatraciłeś.

3. Jaka najważniejsza rzecz uniemożliwia Ci zarabianie?

Ludzie nie wiedzą, że istniejesz, cena, zbyt podstawowy produkt, brak strategii sprzedaży, wygląd strony internetowej – powodów może być sporo. Większość początkujących firm boi się zadać to pytanie, chociaż zdaje się być ono jednym z ważniejszych.

Czytaj również:  Jak nie płacić podatku w e-startupie?

Bardzo częstym zjawiskiem w startupach (i to wcale nie tylko takich, które dopiero zaczynają) jest zbytnie uleganie potrzebom jednego klienta. Myślimy, że jeśli dostosujemy swój produkt (tracąc na to dużo czasu i zasobów produkcyjnych) pod jego restrykcyjne wymagania, to inni również z tego skorzystają. Odpowiedź brzmi niestety – może skorzystają. A zbyt wiele momentów, gdy odchodzisz z podstawowego kursu w strone indywidualnych rozwiązań, może spowodować utracenie płynności przez start-up.

Stań z boku, zastanów się, co bardziej przyciągnie ludzi do pierwszej wizyty na Twojej stronie. Co sprawi, że zechcą zostać tam chwilę dłużej i zaitneresować się Twoim produktem. Z pewnością nie będą to “indywidualne rozwiązania”.

Start-up

4. Jaką jedną rzecz mógłbyś zrobić, by uzyskać więcej informacji zwrotnych od osób, które już nie są Twoimi klientami?

Opinie o Twoim produkcie i Twojej pracy (zwłaszcza osób, które z jakiegoś powodu nie są nim już zainteresowane) powinny być informacjami o najwyższym priorytecie (w końcu nie tylko Ty będziesz odbiorcą Twojego produktu) Jedynie one pozwolą Ci spojrzeć na start-up z zewnętrznej perspektywy. Nie wiesz, jak taki feedback uzyskać? Tutaj znajdziesz kilka wskazówek.

5. Jeśli od tego momentu przestaniesz zarabiać, na jaki okres czasu wystarczy Ci środków?

To pytanie zmusi Cię do dwóch rzeczy. Przeprowadzisz bilans zysków i strat, a jedocześnie sprawdzisz, ile czasu będziesz mieć na przetrwanie, jeśli wydarzy się jakaś katastrofa. Poza tym taka wiedza może być pomocna również w sytuacji, gdy zastanawiasz się, czy możesz podjąć jakieś ryzyko związane ze start-upem. Nie mówiąc już o tym, że uświadomienie sobie dnia, w którym nasz biznes może przestać istnieć, powinno zmobilizować Cię do większej pracy nad strategią sprzedaży.

6. Gdyby ktoś wręczył Ci pół miliona złotych, w jaki sposób wydałbyś je, by w przyszlości zmaksymalizować zyski?

Pomyśl, jakie najbardziej kosztowne rozwiązania pomogą Ci podczas pracy nad doskonaleniem produktu. Przez większość czasu jesteś zajęty rzeczami, które może nie generują kosztów, ale generują ogromne straty czasowe. Czasem dobrze jest uświadomić sobie, że by zarabiać pieniądze, trzeba również je wydawać i inwestować.

Czytaj również:  B2B = Human to Human w IT. Szanujmy się kliencie!

7. Jeśli musiałbyś teraz kogoś zatrudnić, co robiłaby ta osoba, by jednocześnie zarobić na swoje utrzymanie?

To pytanie ma pomóc w odpowiedzi na kwestię priorytetów przy start-upie. Uświadomisz sobie, jak wiele zadań pomijasz, ponieważ według Ciebie nie masz na nie czasu. Nagle może okazać się, że wiele z tych zadań powinno być regularnie wykonywanych. Oczywiście to nie musi oznaczać potrzeby zatrudnienia kogoś, bardziej zastanowienia się nad hierarchią zadań, które wykonujesz na co dzień. Startupy zazwyczaj starają się jak najwięcej pracy wykonać samodzielnie, niby nie ma w tym nic złego, jednak często nie mają wtedy czasu na planowanie, badanie rynku i klientów.

8. Którego zadania w pracy nad start-upem nie lubisz najbardziej?

Zastanów się, czy nie mogłoby być wykonywane przez kogoś innego. Jeśli nie, postaraj się, by wykonać je każdego dnia od razu, by nie tracić czasu na myślenie o tym, że już za chwilę, już za moment należałoby się tym zająć.

9. Które części projektu mogłyby być wykonywane z mniejszym zaangażowaniem?

Jeśli odpowiadasz, że żadne – nie martw się, wszystko z Tobą ok. Start-up to Twoje dziecko, a każde dziecko potrzebuje najwyższej uwagi. Może jednak warto spojrzeć na projekt z boku i zastanowić się, czy którymś aspektom nie poświęcasz zbyt dużej uwagi, a one wcale tego nie potrzebują. Pomyśl, że zaoszczędzony czas możesz spędzisz pracując nad innymi częściami start-upu.

10. Last but not least: jeśli wygrałbyś darmową konsultację u swojego guru, o czym byście rozmawiali?

To pytanie pozwoli Ci zrozumieć, jaki kierunek jest dla Twojego biznesu najważniejszy, a z drugiej strony Ty masz wątpliwości, czy na pewno nim podążasz.

Oczywiście możesz zapytać mnie! 🙂