Weź komponenty WWW i wdrażaj e-biznes 10 razy szybciej

Weź komponenty WWW i wdrażaj e-biznes 10 razy szybciej

Mój kolega od 2 lat ma pomysł na e-biznes. Co jakiś czas pytam go „jak idzie?”. Odpowiedzią jest narzekanie na wysokie ceny pracy programistów. Chłopie, przestań szukać problemów! Weź gotowe komponenty www i zbuduj z tych klocków swój produkt za bezcen!

Zakładam, że masz założenia produktu i zweryfikowałeś wstępnie swój pomysł na biznes. Teraz powiem ci jak zbudować pierwszą wersję produktu przy jak najniższych kosztach.

Komponenty WWW w 4 punktach

Twoim problemem są drodzy programiści? Powiedz im co mają programować a do czego mają użyć gotowców! W sieci jest masa miejsc gdzie można znaleźć komponenty www.
Poniżej podaję uniwersalny proces produkcji z komponentów (skomplikowane wyjątki pomijam):

  1. Wybierz CMS – Content Management System to będą fundamenty Twojej pierwszej wersji produktu. Tu będziesz trzymać treść i montować swoje komponenty. Jako CMS wybierz np. Joomla.org. To spowoduje, że odpadają Ci koszty programowania: rejestracji/logowania gości, zarządzania statyczną treścią, narzędzia do zmiany wyglądu, a nawet narzędzia do sprzedaży. Programista robiłby to jakieś 5-10 dni roboczych(!). Instalacja i konfiguracja na serwerze zajmie programiście góra 2h.
  2. Ustal wygląd – kup na http://themeforest.net/category/cms-themes/joomla podobający ci się szablon. Albo wpisz w Google „joomla free templates” i dostaniesz je za darmo. Instalacja szablonu zajmie programiście nie więcej niż 1 godzinę. Zaprojektowanie graficzne szablonu i pocięcie go do kodu html kosztowałoby Cię jakieś 1000-3000 zł u sensownych usługodawców, nawet freelancerów.
  3. Wsadź tam swoje klocki– w sieci istnieją producenci, którzy oferują komponenty WWW, które mają określone funkcje. Te komponenty WWW komunikują się z Twoją aplikacją po tzw. API. A więc w Google wyszukujesz np. „photo editor api”. Pojawia się w wynikach m.in. Aviary.com. Na ich stronie widzisz demo, podoba Ci się?
    aviary Masz tam darmową wersję. Prosisz programistę o integrację komponentu Aviary z Joomla. To parę godzin. Być może planujesz jakieś dodatkowe zachowania edytora i Joomla? Ok, to kolejne godziny, ale koszt programowania samego edytora Aviary to jakieś 30 dni roboczych dobrego programisty. Do tego istnieją galerie (komponenty WWW) gdzie są gotowe „klocki” dla Twojej strony, np. http://codecanyon.net.
  4. Jeszcze łatwiejsze komponenty WWW – tzw. widgety. To takie boksy, które wrzucasz na swoją stronę, np. pogoda, jakaś gra, notowania walut. W internecie jest ich masa. Np. na Flite masz całe galerie. Albo w Google szukasz „widget weather” (box pokazujący pogodę). Ich wstawienie do CMS to chwila.
Czytaj również:  Fabryka Pomysłów na E-biznes: Okulary i druk 3D

Są też całościowe, gotowe rozwiązania. Jeśli chcesz sklep online – masz Shopify.com; chcesz portal informacyjny – masz WordPress.org; chcesz statyczną stronę – jest Wix.com. Ich cena jest kilkadziesiąt razy niższa niż programowanie ich od zera na zlecenie.

Ale to jest bez sensu…

Kilku programistów tak właśnie odpowie. Będą podawać ryzyka dotyczące bezpieczeństwa, rozwoju (elastyczność dla zmian), mechanizmów pod SEO, wydajności… bo co będzie jak przyjdzie milion użytkowników!?
Ktoś powiedział: „chciałbym mieć problem, że mam milion użytkowników”. Dokąd masz ich 100 stwórz cokolwiek i zobacz czy ludziom to się podoba? Jak zaczniesz zdobywać miliony to kasa na „poprawne” zaprogramowanie się znajdzie. Teraz komponenty WWW pomogą Ci wyprodukować produkt Twój taniej i szybciej!
Sacha Greif zbudował swój startup z „klocków” w 10 godzin i ja do dzisiaj z niego korzystam. Jego strona prezentuje m.in. komponenty WWW 🙂