lean startup - Fotteria

Lean Startup – jak wdrożyć serwis 8 razy szybciej? (fotteria.pl)

Masz dość tworzenia ogromnej dokumentacji projektowej zanim zaczniesz programować? Spędzasz pół roku na produkcji nowego serwisu www, publikujesz go i w statystykach notujesz zero ruchu? Pozostają utopione pieniądze, czas i energia. Czy tak musi być? Spróbuj metodologii wdrażania produktów według Lean Startup.

Pół roku temu postanowiłem zrobić społecznościowy serwis do edycji zdjęć online. Konkurencja w Polsce  jest niewielka. Zrobiłem krótką specyfikację na 2 stronach A4 co bym chciał w takim serwisie mieć. Programiści wyliczyli mi wykonanie takowej witryny na 40 roboczo-dni…, a wiadomo ile programista liczy sobie za dzień pracy.
O rany… mam wydać tyle kasy na programowanie? A co jak nie wyjdzie?

Panaceum – Lean Startup

Na ten ból głowy z pomocą  przychodzi Lean Startup. Jego sens zawiera się w jednym zdaniu – „twoje pomysły na biznes to hipotezy, testuj je od samego początku”. Dlatego zamiast programować kilka miesięcy i dopiero wtedy dowiadywać się czy produkt jest użyteczny dla użytkowników, lepiej stworzyć już na początku procesu jego zalążek i sprawdzić jaka jest jego wartość.
Jedną z technik tworzenia takiego „zalążka” jest budowa minimalnej wersji produktu (MVP), aby szybko, tanio i mądrze sprawdzić czy produkt ma sens. Dzięki temu pomijamy kwestie technologiczne dotyczące wydajności, bezpieczeństwa i innych cech jakościowych. Jeśli produkt będzie dobry to możemy poprawić wszystkie mankamenty (refaktoring).
A więc zabrałem się do budowania mojego „zalążka” produktu”. Kolejne iteracje mojego MVP wyglądały następująco:

 1. Pogadaj z kimkolwiek (!!!) – ludzie boją się rozmawiać z innymi o pomyśle, to WIELKI błąd. Stworzyłem grupę na Facebooku i zaprosiłem do niego głównie kobiety (picnik.com używało ~70% kobiet). Pogadałem z około 30 osobami o zrzucaniu fotek na kompa, w czym edytują obecnie i jak je wysyłają znajomym. Poznałem z grubsza ich problemy i potrzeby. Koszt: 1,5 roboczo-dnia.
 2. Zrób makietę – w darmowej wersji justproto.pl zrobiłem 3-4 główne ekrany, aby szybciej tłumaczyć programistom i przyszłym userom o co mi chodzi. To jedna z częstych technik Lean Startup ułatwiających komunikację z zespołem produkcyjnym i grupą docelową. Koszt: 0,5 roboczo-dnia.
 3. Poszukaj komponentów. Zintegruj. – zamiast programować wszystko od początku użyj płatnych komponentów (lub w wersji trial). Ja użyłem za darmo Disqus (komentowanie), Aviary (edycja, to największa oszczędność w tym projekcie), Filepicker (wgrywanie fotek z chmury, np. Dropbox), SnapEngage (feedback od userów na czacie) oraz widgety social media. Dzięki gotowym komponentom testy funkcjonalne trwały krótko. Zintegrowaliśmy wszystko na platformie CMS by Joomla (szablon wyglądu z bezpłatnej galerii). Koszt: 3 roboczo-dni.
 4. Ustal hasło i testuj! – w czasie burzy mózgów określiliśmy cel (zbadanie hipotez, że czas odwiedzin > X, % powracających > Z, czyli zaangażowanie w produkt), do tego nazwa serwisu i hasło (komunikujące korzyść). Podłączyliśmy aplikację pod domenę i kupiliśmy za 200zł Adwords. Koszt: 0,5 roboczo-dnia.

Rezultaty

Na drugi dzień mieliśmy pierwsze oceny swoich hipotez zawartych w pomyśle biznesowym, co pozwoliło nam się uczyć bardzo szybko co jest nie tak a co przyciąga użytkowników.
Zakładany początkowo koszt to 40 roboczo-dni + nieprzewidziane problemy. Dzięki Lean Startup kosztowało to 5,5 roboczo-dnia a zajęło nam niecałe 4 dni dzięki równoległym pracom kilku osób. Koszt w roboczodnaich okazał 8 razy mniejszy niż zakładany!
Dzisiaj Fotteria ewoluowała, ale tylko dzięki gromadzeniu feedbacku od samego początku projektu, jesteśmy o pół roku dalej w tej ewolucji, o czym napiszę w jednym z kolejnych artykułów (zapraszam do subskrypcji).
I co? Jak bardzo podoba Wam się Lean Startup?

Czytaj również:  Optymalizacja konwersji - Jak zwiększyłem ilość rejestrujących się z 5% do 25%

Komentarze (Dodaj swój):

 1. Otóż to! Edukacja budowania biznesu powinna być połączona z działaniem. Dlatego Lean Startup to uczenie się biznesu od najlepszych nauczycieli – klientów.

 2. ja tutaj bardziej pokazałem kwestie efektywności produkcji w Lean Startup, ale w zasadzie trzon to nauka (validated learning) zamiast planowanie na podstawie wróżenia z fusów 🙂

 3. ja tutaj bardziej pokazałem kwestie efektywności produkcji w Lean Startup, ale w zasadzie trzon to nauka (validated learning) zamiast planowanie na podstawie wróżenia z fusów 🙂

 4. Maciek, jest możliwość abyś opisał proces wdrażania płatnego serwisu np. pod kątem kwestii prawnych ? Może być na przykładzie Twojego serwisu. Czy aby wdrożyć taką stronę musze mieć założoną działalność gospodarczą, napisać regulaminów, zrobić dobre szyfrowanie aby zabezpieczyć dane osobowe itp. Czy jest to koniecznie przy wersjach beta produktu? Wiadomo jak w Polsce jest. Każda zarobiona zlotówka, nieujawniona Panu Fiskusowi, może Nas doprowadzić przed Wymiar Sprawiedliwości 🙂 Dziękuję

 5. Maciek, jest możliwość abyś opisał proces wdrażania płatnego serwisu np. pod kątem kwestii prawnych ? Może być na przykładzie Twojego serwisu. Czy aby wdrożyć taką stronę musze mieć założoną działalność gospodarczą, napisać regulaminów, zrobić dobre szyfrowanie aby zabezpieczyć dane osobowe itp. Czy jest to koniecznie przy wersjach beta produktu? Wiadomo jak w Polsce jest. Każda zarobiona zlotówka, nieujawniona Panu Fiskusowi, może Nas doprowadzić przed Wymiar Sprawiedliwości 🙂 Dziękuję

 6. Przydatny artykuł. Dzięki Maciek, właśnie jestem na etapie żmudnego projektowania dwóch startupów, teraz wiem co zrobię… 🙂

 7. Przydatny artykuł. Dzięki Maciek, właśnie jestem na etapie żmudnego projektowania dwóch startupów, teraz wiem co zrobię… 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *