Fabryka Pomysłów na E-biznes: Okulary i druk 3D

Fabryka Pomysłów na E-biznes: Okulary i druk 3D

Kilka moich ostatnich wpisów na blogu, bardziej traktowało o filozofii uczestniczenia w e-biznesie. Były one jednocześnie wentylem dla nadmiaru koncepcji dla kolejnych startupów. Muszę się skupić na obecnych projektach ale głowa paruje. Dlatego postanowiłem podzielić się moimi pomysłami na startup w cyklu „Fabryka Pomysłów na E-biznes” (druk 3D). Zapraszam!

Kontekst – ciuchy i druk 3d

Na rynku odzieżowym ruch jest zawsze. Sklepy online, serwisy o modzie, porady stylistek zawsze mogą liczyć na systematyczne odwiedziny kobiet. Ceny ubrań czy butów w takich miejscach jak Zalando.pl pozwoliły wielu paniom nie godzić się na dyktat centrów handlowych. Do tego co raz częstsza gwarancja możliwości zwrotu częściowo rozwiązuje problem niewłaściwego rozmiaru.
Jednocześnie pojawiły się portale, takie jak Pinterest.com, które mają za zadanie inspirować. To zadanie musi być spełniane poprzez prezentację unikalnych przedmiotów, których próżno szukać w sieciówkach. Jednymi z najpopularniejszych na Pintereście są kategorie dotyczące dodatków do ubioru. Ręcznie wykonana biżuteria, torebki, buty, itp.
Na podstawie takiego zainteresowania powstały serwisy takie jak Etsy.com czy Pakamera.pl. Co prawda wiele użytkowników tych sklepów nadal używa ich do inspiracji, jakkolwiek istnieją one już ładnych parę lat, a więc można zakładać że są co najmniej rentowne.
Wymieniając kobiece dodatki pominąłem jeden bardzo istotny – okulary. Panie (mające wadę wzroku lub nie) wybierając ten dodatek, spędzają mnóstwo czasu aby wybrać właściwy model. Taki, który określa ich osobowość, pasuje do kształtu twarzy, a czasem pomoże ukryć za soczewkami. Jedno jest pewne. To bardzo istotny element ubioru, bo przecież dotyczy twarzy, która jest wizytówką.
Wiele kobiet szuka też markowych okularów, takich aby nie miała ich co druga osoba na ulicy. Czasem jest to wymóg trendu, czyli potrzeba pokazania, że jestem na czasie.
Jak kupić fajne okulary, które spełniają oczekiwania? A najlepiej aby były unikalne co podkreśli Twoją wyjątkowość.
Jako rozwiązania zaprzągłem druk 3D. Poniżej model biznesowy z elementami Lean Canvas.

drukarka 3d
Moda + Drukarka 3d 🙂

Problem

1) Nie w Polsce sklepu offline z tak dużym wyborem rozmiarów i modeli, aby być w pełni zadowoloną z wyboru. Zawsze kończy się na kompromisie.
2) Nie kupuję za często okularów (nie-korekcyjnych), choć chciałabym mieć parę modeli do różnych kreacji.
3) Designerskie okulary często kosztują za dużo.
4) Mała dostępność w Polsce najpopularniejszych modeli ze świata mody.
Alternatywne rozwiązania:
– stragany letnie z okularami (marna jakość)
– pożyczanie od koleżanek

Grupa docelowa

Kobiety 15-35 lat. Wydają minimum 500 zł miesięcznie na ubrania i kosmetyki (mają czym zapłacić). Aktywne użytkowniczki Internetu, co najmniej 3 razy w tygodniu (dotrą na naszą platformę sprzedaży). Warto sprawdzić czy status związku i wada wzroku mają wpływ na to czy kobiety więcej wydają na pomaganie urodzie?
Early adopters:
kupują ubrania na Allegro co najmniej raz w miesiącu, odwiedzają m.in. Groszki.pl, Lula.pl, OdProjektanta.pl (interesują się modą i unikalnymi kreacjami). Pasjonaci – druk 3D.

Czytaj również:  Fabryka Pomysłów na E-biznes: Zdalny Pulpit Online

Rozwiązanie

Sklep online, w którym możesz zaprojektować własne okulary oraz kupić je poprzez zlecenie wydruku w 3D (możliwość wysyłki jako prezent). Do tego propozycje modyfikacji modeli znanych marek (przeanalizuj prawa autorskie – Ray Ban itd.).
Technologia:
Na stronie głównej od razu umieścił bym edytor okularów, z pomocniczymi chmurkami (BootstrapTour.com), które pokazują co masz po kolei robić (proces onboarding). Zamykającym call-to-action ma być dobrze widoczny przycisk „Zamów!”. Do tego przykłady innych zamówionych okularów. Do tego opcjonalny przycisk wgrania głównego zdjęcia z Facebook (najszybciej) i możliwość zbliżonego podglądu Twojej Twarzy z zaprojektowanym przedmiotem.
Jeśli chodzi o technologię dla edytora 3D oprócz rozwiązań WebGL (nie działa w Internet Explorer), pojawia się co raz więcej bibliotek JS, które pozwalają na manipulowanie w 3 wymiarach, np. Photon.Attasi.com. Ważne aby edytor eksportował na serwerze pliki kompatybilne z daną drukarką – druk 3D.
Dla frontendu i silnika sklepu można użyć Twitter Boostrap i Magento. Jeśli chodzi o sam wydruk, to przed kupieniem drukarki, spróbowałbym najpierw jakiegoś partnerstwa np. z Materialination.com. Nawet jeśli ich prowizja będzie duża. Chodzi o sprawdzenie czy model biznesowy się sprawdzi. Do tego zaczął bym od oferowania okularów niekorekcyjnych gdzie szkła nie są drogie. Kolejny partner to optyk, który przyszlifuje soczewki do kształtu zaprojektowanych okularów. Zastanawiam się nad zawiasami okularów czy są potrzebne w przypadku tak wyjątkowego dodatku własnego autorstwa.
MVP:
Dla sprawdzenia zainteresowania rozwiązaniem, stworzył bym w jakimś kreatorze (np. Squarespace.com) stronkę gdzie umieścił bym sam edytor w podstawowej wersji (code inject do website buildera) plus inny statyczny content. Zareklamowałbym serwis na AdWords i podłączył Optimizely.com dla testów AB głównego sloganu reklamowego na stronie. Przycisk „Zamów” prowadził by na razie do jakiejś statycznej strony z obietnicą kontaktu. Głównie mierzył bym ilość kliknięć Zamów oraz czas edycji okularów, które wskazywało by na zainteresowanie narzędziem. Na druk 3D przyjdzie czas 🙂

okulary 3d drukowanie
Okulary wydrukowane w 3D

Wartość/Korzyść (hasło)

Propozycje haseł reklamowych komunikujących korzyść dla klienta:
1) W naszym sklepie każde okulary są inne!
2) Unikalne egzemplarze w niskiej cenie
3) Zaskocz przyjaciół okularami, które sama zaprojektowałaś 🙂

Kanały dotarcia

Myślę, że samo SEO niewiele tu pomoże. Patrząc na innowacyjność projektu, zastosowałbym element społecznościowy, gdzie po wgraniu swojego zdjęcia i zaprojektowaniu okularów, możemy się podzielić z innymi efektem. Np. poprzez udostępnij na Facebooku. Czyli marketing wirusowy. Do tego próba partnerstwa z dużym producentem okularów, który może szybciej przetrzeć ścieżki do potencjalnych klientek.

Czytaj również:  Budujesz E-product, Którego Sam Używasz? Uważaj!

Koszty & Przychody

Zakładając podejście boostrap (darmowa siła robocza własna i kolegów, własne komputery), z kosztów mamy: hosting, promocje testowe w AdWords i ewentualnie na Facebooku, płatne narzędzia w chmurze do testów AB. Wszystko to nie powinno przekroczyć w początkowej fazie wydawania 1000 zł na mies. Realizację MVP szacuję na wykonanie w 1 miesiąc (3 programistów). Wersji docelowej 3-4 miesiące.
Najważniejsze jest oczywiście policzenie marży poprzez odjęcie kosztu wydruku od ceny. Zapytałem o koszt wydruku okularów bez szkieł i zawiasów firmę Materialination.
1) Koszty okularów
– druk 3D jednej pary okularów typu Ray Ban (technika proszkowa), rozmiar standardowy – max. 100 zł netto
– szkła „zerówki”, 2 sztuki- 30 zł netto
– szlifowanie szkieł – 30 zł
– wysyłka kurierem – 15 zł
SUMA per 1 sztuka: 175 zł netto
2) Proponowana cena 1 sztuki: 235 zł netto
Zarobek na jednej sztuce (minus 19% podatku dochodowego) to 60 zł netto. Oczywiście można dyskutować. Czy taka cena jest akceptowalna, jednak uważam, że dla tak wyjątkowych okularów znajdą się chętni. Poza tym wraz z większą ilością wysyłek koszty mogą spać poprzez rabaty podwykonawców.
Zakładam, że pierwszym celem jest zdobycie rentowności, gdzie koszt wynagrodzeń i biura, w pierwszym okresie (po bootstrap), będzie wynosił ~18.000 tys. zł (tanie biuro + trzyosobowy zespół). A więc aby osiągnąć rentowność musimy miesięcznie sprzedać 300 par okularów. Wspominając także o społecznościowym charakterze sklepu, dla wzmocnienia marketingu wirusowego, warto ustalić ile procent spośród odwiedzających zdecyduje się na zakup. Załóżmy, że 3%. W trakcie działania serwisu aktualizuj tę wartość.
A więc, aby uzyskać rentowność musisz mieć ruch minimum 10.000 odwiedzających miesięcznie, z czego 3% dokonuje zakupu o średniej wartości 235 zł netto. Po uzyskaniu rentowności przyjdzie czas na dalszą walkę o wzrost. Jednak to jest Twój pierwszy, większy cel.

drukowanie 3d
Okulary na wesoło

Podsumowanie

W powyższym modelu, odnosząc się do Lean Canvas, pominąłem elementy takie jak: kluczowa miara i niekopiowalna przewaga. W pierwszym podejściu nie są one niezbędne. Pamiętaj, że powyższe powstało na bazie obserwacji i jest zbiorem hipotez, które należy systematycznie testować i weryfikować, aktualizując stale model. Być może celowanie tylko do kobiet jest błędem. Ja niestety nie miałem czasu na sprawdzenie, więc może Ty się zainteresujesz ta koncepcją?
Inspiracja przyszła z tego co noszę na własnym nosie, z obserwacji sukcesów serwisu szkla.com, a do tego wszystkiego druk 3D .
Jestem ciekaw Waszych opinii o powyższym pomyśle 🙂